Viete ktorý jednotlivec má najväčší vplyv vo WHO?

Bill Gates

Dlhodobo je súkromnou osobou, ktorá financuje WHO najviac. Viac ako 10 % rozpočtu tejto organizácie pochádza od Billa Gatesa. Dokonca keď vlani prezident Trump zrušil príspevky USA, Bill Gates sa stal najväčším finančným podporovateľom WHO. (Aliancia GAVI je globálna vakcinačná aliancia, v ktorej tiež má rozhodujúce slovo Bill Gates.)

Zámerne teraz pustím zo zreteľa všetky nové informácie okolo aktivít Billa Gatesa a budem citovať viac ako 4 roky starý článok Politico zo 4. 5. 2017. Jeho titulok znie: Zoznámte sa s najvplyvnejším lekárom na svete: Bill Gates

https://www.politico.eu/article/bill-gates-who-most-powerful-doctor/

V rozsiahlom článku sa píše o tom, že miliardári majú rôzne osobné výstrelky a v princípe nie je nič zlé na tom, že Bill Gates venuje veľa svojich peňazí na zdravotníctvo. No problém je v tom, že tým zároveň získava obrovský osobný vplyv. „Chovajú sa k nemu ako ku hlave štátu. Nielen tu vo WHO, ale aj v G20.“

Globálnym problémom sa stáva (podľa Politico) to, že Gates do filantropie zavádza nový prístup. On sám tomu hovorí „monopolistická filantropia“ a pri presadzovaní svojich vízií postupuje rovnako, ako presadzoval svoj softvér na trhu IT. Vo výsledku, konštatuje Politico, sa priority Billa Gatesa v zdravotnej problematike stali aj oficiálnymi prioritami WHO.

Politico tiež cituje niekoľko diplomatov zo Ženevy, ktorí komentujú situáciu tak, že nepodozrievajú Gatesa zo zlých úmyslov. No disponuje takým množstvom peňazí, ktoré je schopný okamžite položiť na stôl, že to pri rokovaní o veciach prakticky mení všetko. WHO je organizácia úplne závislá na financovaní zvonku a váha Gatesových peňazí je obrovská.

Pridaj komentár