Sergej Lavrov v rozhovore s BBC: „…oči Západu ma vôbec nezaujímajú, mňa zaujíma medzinárodné právo…“

Pre dnešnú dobu je príznačné, že v medzinárodno-politickej udalosti, ktorá najviac traumatizuje súčasnú Európu (ozbrojený konflint na Ukrajine), bežný človek dostáva z hlavného prúdu médií len propagandu. Výnimkou nie je ani niekdajšia výkladná skriňa prvotriednej žurnalistiky – BBC.

BBC v polovici júna 2022 urobila asi 20-minútový rozhovor s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie, Sergejom Lavrovom. Je príznačné, že tento rozhovor médiá hlavného prúdu nevysielali.
Klasickou a vždy rešpektovanou zásadou rímskeho práva, jedného z pilierov našej západnej civilizácie, bola nevyhnutnosť vypočuť si aj druhú stranu, ak chceme poznať pravdu a pravý stav vecí. Vypočuť si, to znamená nechať vysloviť a snažiť sa pochopiť. Nie snažiť sa ukázať svetu, že protivník nie je schopný adekvátne reagovať na náš naratív a naše výčitky. Tento prístup dôverne poznáme z prístupu našich médií, typicky na tlačovkách Roberta Fica. Ale že aj BBC?

Takto BBC na svojej stránke „interpretovala“ výpovede Sergeja Lavrova a ilustrovala ich len ukážkami:
https://www.bbc.com/news/world-europe-61825525
Jazykovo zdatný čitateľ môže porovnať s originálnym záznamom rozhovoru:

Odolám pokušeniu tento rozhovor komentovať a upozorňovať na určité pasáže. Namiesto toho zverejním len presný prepis. Prípadné rozdiely oproti anglickým titulkom sú spôsobené tým, že som sa držal významu vyjadreného v originálnej ruštine.

BBC (Steve Rosenberg)V tomto exkluzívnom rozhovore bude ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odpovedať na moje otázky o ruskej invázii. Pán Lavrov, ďakujem vám pekne, že ste si našli čas na rozhovor so mnou. Chcel by som sa vás opýtať, či predtým, ako prezident Putin prijal rozhodnutie a oznámil o začiatku „špeciálnej vojenskej operácie“, ako tomu on hovorí, poradil sa s vami, či to stojí za to, alebo nie?
Lavrov: Viete, v každom štáte existuje nejaký mechanizmus, ktorým sa prijímajú rozhodnutia a v danom prípade celý mechanizmus, ktorý sa vytvoril v Ruskej federácii, sa uplatnil úplne.
BBC: Ale poradil sa s vami?
Lavrov: Vysvetlím vám to ešte raz. Existujú určité veci, o ktorých nerozprávame verejne. Máme mechanizmus, ktorým sa prijímajú riešenia a tento mechanizmus bol úplne dodržaný.
BBC: Pýtam sa vás to proste preto, že ste 18 rokov ministrom zahraničných vecí a vtrhnutie do susedného suverénneho štátu, to je trochu zvláštny krok. A za ním musia nasledovať a prezident asi aj predpokladal, že budú nasledovať určité medzinárodné dôsledky a preto by som očakával, že sa s vami prezident poradí.
Lavrov: Počúvajte, Steven, vy ste veľmi skúsený žurnalista, vyznáte sa v reáliách aj ruských aj v okolí Ruska v post-sovietskom priestore. Vo vašej otázke zaznieva túžba odmietnuť všetko, taká „Cancel Culture“, čo sa stalo pred 24. februárom. Celých osem rokov…
BBC (prerušuje): Nie, nie, chcel som si len ujasniť vašu úlohu…
Lavrov: …celých osem rokov, s účasťou našich špeciálnych služieb, s účasťou ministerstva zahraničných vecí, s účasťou ministerstva obrany, sme trvali na tom, že treba splniť Minské dohovory, ktoré boli schválené Bezpečnostnou radou OSN, a to jednohlasne. Počas celých týchto osem rokov sme sa snažili o to, aby Doneck a Luhansk, ktoré na začiatku roku 2014, ako sa isto pamätáte, v reakcii na neonacistický prevrat v Kyjeve vyhlásili svoju nezávislosť. My sme ich presvedčili, aby podpísali Minské dohovory, ktoré garantovali územnú celistvosť Ukrajiny.
Keď teraz pán Scholz vyhlásil, že je treba prinútiť Rusko, aby s Ukrajinou podpísalo mierovú zmluvu, ktorá bude rešpektovať územnú celistvosť a suverenitu Ukrajinského štátu, mne sa zdá, že on nie je z tejto planéty a prišiel odniekiaľ z kozmu…

Pokračovanie prepisu tu: https://belobog.sk/sergej-lavrov-v-rozhovore-s-bbc-oci-zapadu-ma-vobec-nezaujimaju-mna-zaujima-medzinarodne-pravo/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.