MÁME ULTIMÁTUM, ČO SA SKRÝVA ZA „INAK“?

(preklad eseje Patricka Armstronga – Russian Observer)

Moskva odovzdala USA/NATO ultimátum. Spočíva v tomto: s vážnosťou si premyslite návrhy, ktoré nájdete tu a tu. Niektoré z návrhov sú také, o ktorých sa nediskutuje.

Ultimáta vždy majú doložku „INAK“. Čo sa skrýva za „inak“ v tomto prípade? Presne to neviem, ale prečítal som si názory a predpoklady mnohých ľudí a niektoré z nich uvediem nižšie. Sú v poradí, ako sa javia mne. Či aj v Moskve majú pred sebou takýto zoznam, alebo nie, určite však majú poruke mnoho „protiopatrení“.

Prečo práve teraz? Sú dve možné odpovede, každá môže byť pravdivá. USA/NATO používali proti Rusku dlhé roky „salámovú metódu“. Moskva sa rozhodla, že druhá ukrajinská kríza v priebehu jedného roka, je príliš hrubé koliesko salámy. Druhá: Moskva mohla usúdiť, že v prípade predpokladaného rozpadu USA je teraz posledná šanca urobiť s hegemónom medzinárodne platnú dohodu, ktorou by sa mohlo predísť katastrofálnej vojne. (Takzvaná Tukydidova pasca).

Samozrejme, nemám poňatia, čo Putin a jeho zbor urobí, ale musíme brať do úvahy nového hráča na medzinárodnej scéne: Putin, Si a partneri. Si sa vyjadril už jasne, že Peking podporuje „životné záujmy“ Moskvy. Prípadné „protiopatrenia“ si pravdepodobne vzájomne skoordinujú. Poskokovia zareagovali podľa očakávania, ale samotný Washington túto záležitosť možno (dúfajme) nebude brať na ľahkú váhu.

Stojí za to pozrieť si na túto tému aj iné komentáre: Marťanov, Bernhard, Saker, Doctorow. Západné médiá sú bezcenné ako zdroj nezávislých myšlienok (máme typické klišé z BBC – venujem sa tomu v The Misquotationpozn. prekl.: túto esej prinesieme v preklade na Belobogu neskôr), snáď len Washington Post prejavuje zmysel pre zmenu vetra: „Studená vojna skončila. Prečo sa k Rusku stále správame ako k Ríši zla?

Pre mojich stálych čitateľov: svet sa nachádza v kritickom bode zlomu a Západ by tomu mal venovať náležitú pozornosť. Moskva a Peking nepotrebujú moje rady a toto nepatrí im: berte to ako moju občasnú poznámku pod čiarou. Moskva to myslí vážne a jej „protiopatrenia“ sú reálne.

Celý článok tu:

Pridaj komentár