V akej dobe žijeme ?

Doba, ktorú momentálne žijeme, nie je jednoduchá pre nikoho z nás. Korona kríza, ktorá nás už dlhší čas sužuje a s tým spojené kolabujúce zdravotníctvo, nezhody v koalícii na ktoré doplácajú iba bežní ľudia, prehlbovanie nedôvery v politické strany, nárast popularity v opozičných stranách a v neposlednom rade zvýšené percento ľudí, ktorí doplácajú na dôsledky korona krízy svojimi životmi.

Zdroj: Istockphoto

Pandémia má bohužiaľ veľký dopad na ekonomiku a fungovanie štátu, no ako keby sa zabúdalo, že predovšetkým má vplyv hlavne na spoločnosť. V posledných dvoch rokoch vzrástol počet ľudí, ktorí okrem iného trpia rôznymi duševnými ochoreniami. Sú to najmä ľudia, ktorí trpia depresiami, úzkosťou, nespavosťou, čím sa im zhoršuje ich psychický stav a v niektorých prípadoch to bohužiaľ končí tým, že si títo ľudia od beznádeje siahajú na životy. Môžeme tvrdiť, že faktory, ktoré to ovplyvňujú sú v mnohých prípadoch spojené s obmedzením sociálnej interakcie, ale taktiež izoláciou od všetkého čo sme predtým brali ako samozrejmosť. Prijímanie nových pravidiel a zavádzanie opätovných lockdownov je tiež jedným z možných ukazovateľov. Všetky tieto prípady vplývajú negatívne na kvalitu duševného zdravia. Môžeme teda tvrdiť, že prijímanie týchto protipandemických opatrení, viedlo k strate preventívnych faktorov a naopak prispelo k zintenzívneniu rizikových faktorov.

Podľa prieskumu: „Ako sa máte, Slovensko?“ z mája 2020, viac než štvrtina obyvateľstva pociťuje deterioráciu svojho duševného zdravia kvôli koronakríze a 48 % respondentov zažíva občasné či časté pocity depresie. Obmedzenie sociálnych kontaktov a izolácia výrazne ovplyvňujú predovšetkým mladých ľudí vo veku do 30 rokov, ktorí trpia zvýšenou nervozitou, úzkosťou, hnevom a osamelosťou. Takmer polovica respondentov (48,2 %) sa vyjadrila, že práve počas pandémie prežíva depresívne pocity. Najnovšie výsledky z februára 2021 tiež odhalili, že približne štvrtina respondentov zažíva stres spojený s depresiou často až väčšinu času. Podobne, výsledky prieskumu Agentúry Actly poukazujú na to, že rok s pandémiou na Slovensku najviac negatívne zasiahol duševné zdravie obyvateľstva“ https://www.vlada.gov.sk/share/uvsr/isa/komentare/skryta_pandemia-_kriza_dusevneho_zdravia_ako_dosledok_covid-19.pdf

Podľa môjho názoru, by mohlo byť riešením to , že by vláda začala javiť väčší záujem o danú tému. Ľudia tu bohužiaľ zomierajú s tým, že im nie je poskytovaná adekvátna zdravotnícka starostlivosť, pretože zdravotníci, ktorí sú často krát na pokraji svojich síl majú veľa práce s koronavírusom. No miesto toho, aby sa vláda zaujímala o adekvátne riešenia tohto problému, tak spoločnosť vidí iba to, ako parlamentné strany vedú medzi sebou žabo-myšie vojny, presadzujú svoje názory a často krát nezmyselné pravidlá. Ľudia vidia hádky v koalícií, ktorá sama sebe hádže polená pod nohy a bohužiaľ na to doplácame opäť iba my ľudia.

Pridaj komentár