Povinné očkovanie v Rakúsku

Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu rozhodla rakúska vláda zaviesť od budúceho roka povinné očkovanie obyvateľov.

Rakúsko sa ponorilo do štvrtého lockdownu, Česi núdzový stav mať nebudú -  Domáce - Správy - Pravda

Z dôvodu rekordného počtu nových prípadov nakazených občanov sa rakúska vláda rozhodla zaviesť masívny lockdown od 22. novembra 2021, ktorý bude platiť pre nezaočkovaných i zaočkovaných. Pre zlepšujúcu sa situáciu v krajine, sa lockdown skončí pre zaočkovaných už túto nedeľu t. j. 12. decembra 2021, pre verejnosť to oznámil nový rakúsky kancelár Karl Nehammer. Pre nezaočkovaných naďalej platí zákaz vychádzania a vstup do prevádzok, ktoré ponúkajú iba základné služby.

Rakúska vláda okrem iného schválila od 1. februára 2022 povinné očkovanie. „Dlho sa v Rakúsku predpokladalo, že bude možné dosiahnuť vysokú zaočkovanosť aj bez povinného očkovania,“ vyhlásil Schallenberg. Rakúsko sa tak stane prvou krajinou v Európskej únií, ktorá zavedie povinné očkovanie. Ak sa tak stane, môžeme očakávať, že po vzore Rakúska bude Vláda SR postupovať rovnakým spôsobom.

Výnimky z povinného očkovania

Podľa návrhu majú mať výnimky z povinného očkovania deti mladšie ako 14 rokov, tehotné ženy a ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID- 19 počas 180 dní od pozitívneho testu, ako aj osoby, ktorým to zdravotný stav nedovoľuje.

Všetci Rakúšania, ktorí nebudú od začiatku februára ešte zaočkovaní dostanú do 15. januára list od ministerstva zdravotníctva s výzvou, aby sa dali zaočkovať. Prvé pokuty sa začnú ukladať nezaočkovaným 15. marca. Prvá pokuta pre nezaočkovaných bude v hodnote 600 €. Tamojšie úrady môžu postihnutých pokutovať každé tri mesiace s najvyššou sadzbou 2400 eur alebo 3600 eur.

Nad celou situáciou sa zniesla vlna kritiky i pohoršenia zo strany nezaočkovaných, ktorí sa rozhodli usporiadať protestné akcie vo všetkých spolkových krajinách Rakúska. Na Maria Theresien Platz v rakúskom hlavnom meste sa zhromaždili davy demonštrantov, ktorí od organizátorov dostávali rúška s červeným krížom, ktoré sa stali symbolom protestu, avšak mnohí účastníci si ich odmietli nasadiť.

Otázkou povinného očkovanie je či rakúska vláda bude schopná spomínané pokuty pre nezaočkovaných aj vynucovať. Ak nezaočkovaný človek odmietne zaplatiť pokutu, ako budú ďalej rakúske úrady postupovať ? V každom prípade môžeme predpokladať ešte ďalšie protesty, ktoré sa budú s blížiacim sa povinným očkovaním už len stupňovať. Tieto nadchádzajúce mesiace by sme mali preto pozorne sledovať situáciu, pretože ak sa presadí povinné očkovanie v Rakúsku bude len otázkou času, kedy na rad príde Slovensko.

One thought on “Povinné očkovanie v Rakúsku

  • 8 decembra, 2021 at 6:45 pm
    Permalink

    Zavedenie povinného očkovania v Rakúsku znamená silný precedens pre Slovensko. Miestna vláda skúša čo si môže vo vzťahu k svojim občanom dovoliť. Odpor je zdá sa zbytočný ale táto iniciatíva a tlak na občanov stojí na hlinených nohách… Uvidíme či sa kritická masa proti tejto absurdnej šikane postaví alebo sa podvolí. Ak na začiatku budúceho roku naša amatérska vláda bude nasledovať tú rakúsku tak sa máme načo tešiť. Zostáva nám len dúfať, že už dnes napätá situácia nevyvrcholí v špirále agresívnych prejavov vo všetkých sférach spoločnosti, ale nájdeme konečne spoločnú reč, či už sme očkovaný alebo nie. Táto hystéria sa už musí skončiť.

    Reply

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: