Svetlo na konci tunela ? Zatiaľ v nedohľadne …

Blížia sa sviatky a prichádza koniec roka 2021. Spoločnosť sa snaží bilancovať uplynulé obdobie a hľadať východisko z krízy v ktorej sa už necelé dva roky nachádza. Tento blog má za cieľ zhrnúť politické reálie uplynulých týždňov.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prológ tretej vlny

Tretia vlna pandémie zasiahla naše zdravotníctvo v plnej sile. Ešte v lete vyhlasovali vládny politici napríklad ústami ministra zdravotníctva že sme múdrejší a pripravenejší. Opak sa ukázal pravdou. Pripraviť sme sa samozrejme mohli lepšie, napríklad vyššou mierou očkovania rizikových skupín alebo zvýšením financovania lekárov a sestier. Očkovacia kampaň bola slabá a zdravotníci sa zvýšenia miezd nedočkali. Finančné stimuly nesmerovali ani k tomu aby sme si narýchlo zaobstarali zdravotnícke posily z Ukrajiny alebo balkánskych krajín. Naopak smerovali na očkovaciu lotériu ktorá nepriniesla žiaden alebo len veľmi malý efekt.

Zdroj: RTVS

Lockdown

Lockdown poslúžil ako núdzové riešenie zanedbanej situácie ktorá sa už nedala riešiť inak. Ako inak aj samotný lockdown neprebieha tak ako v krajine v ktorej sa rešpektuje elementárna logika. Zatvorené malé predajne iba s úžasom sledujú ako krachujú, kým supermarkety tvoria miliónové zisky. Výnimiek je toľko že to na uliciach vyzerá tak, akoby sa nič nedialo. Gastro a cestovný ruch sa kvôli zmätočným nariadeniam dostáva do stále väčších strát. Spoločnosť sa stráca v opatreniach a prevláda apatia.

Očkovacia odmena pre ľudí nad 60 rokov a jej dopad

Kontroverzný nápad z dielne Igora Matoviča sprevádza množstvo otáznikov. Odhliadnuc od neefektívnosti vynaloženia tak veľkej sumy bez analýz a podkladov taktiež táto odmena prináša zlovestný precedens. Precedens toho že neočkovaným seniorom sa vyplatilo počkať. Na budúci rok budú do poslednej chvíle starší ľudia opäť čakať odmenu za ďalšiu dávku vakcíny. Variant Omikron prípadne iný mutant môže spôsobiť že obetí bude znova viac než by bolo pri inom manažmente pandémie. Tento fakt v spojitosti s extrémnou nedôverou vlády vyústi do ďalších stámiliónov stratených verejných zdrojov.

Zdroj : TASR

Otáznik povinného očkovania

Na povinné očkovanie majú rôzne politické strany rôzne názory. Oľano a Za ľudí sú síce za, ale nemajú podporu Sme rodina a jednoznačné postoje chýbajú aj v strane SaS. Podporu nemôže premiér Heger hľadať ani v radoch opozície kde prevládajú názory proti povinnému očkovaniu v spojitosti so vzájomnou antipatiou s koalíciou. V teoretickej rovine môžeme predpokladať že sa bude v najbližších týždňoch zintenzívňovať diskusia o povinnom očkovaní dôchodcov. Prečo ale potom míňame stámilióny na odmeny pre dôchodcov? Veľké otázniky vyvoláva aj aktuálne stretnutie prezidentky s Petrom Pellegrinim. To či toto stretnutie vôbec prebehlo nie je momentálne jasné a jasná nie je ani téma ich rozhovoru. Predčasné voľby zostávajú stále v rovine úvah a jednoznačnú odpoveď na to čo sa na Slovensku v nasledujúcom období stane nevieme. Jediné čo môžeme očakávať je nejednoznačnosť opatrení, kontroverzné riadenie pandémie pod patronátom Igora Matoviča a ďalšie stupňujúce sa napätie v spoločnosti.

One thought on “Svetlo na konci tunela ? Zatiaľ v nedohľadne …

  • 11 decembra, 2021 at 2:20 pm
    Permalink

    Problémom našej vlády je, že cez leto korona neexistuje a v zime ideme všetci na ňu umrieť. Samozrejme s výnimkou lyžiarskych vlekov, kde na hlavu postavené pandemické nariadenia neplatia, pretože tam korona neútočí….

    Reply

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: